Uwaga!
Termin zgłaszania referatów: 31 marca 2025 r.
Termin zgłoszeń uczestnictwa biernego: 22 maja 2025 r.
Link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/JcDJaoakqrNEPrbU8
W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod adresem: redakcja@przegladprawamedycznego.pl
Zapraszamy serdecznie na III Ogólnopolskie Forum Prawa Medycznego i Etyki Lekarskiej 23 - 24 maja 2025 r.
Wiemy, że nasz anons był oczekiwany w napięciu, z przyjemnością zawiadamiamy, że spotkamy się znowu i już cieszymy się na wspólne rozmowy o medycynie i prawie.
Ogólnopolskie Forum Prawa Medycznego i Etyki Lekarskiej hugojest doroczną konferencją naukową o długiej tradycji, pierwszą tego rodzaju w skali kraju, organizowaną od 1999 r. i zawsze nierozerwalnie związaną z działalnością periodyku naukowego “Prawo i Medycyna” - obecnie “Przegląd Prawa Medycznego”. Oba przedsięwzięcia współgrają ze sobą przyczyniając się do zwiększenia potencjału naukowego rozważań nad prawem medycznym i etyką lekarską. Służą wymianie doświadczeń między lekarzami, prawnikami i filozofami, sprzyjają twórczemu budowaniu pomostów międzydziedzinowych i wzbogacaniu myśli prawnomedycznej oraz pogłębionym dyskusjom. Zainteresowanie ze strony całego ogólnokrajowego środowiska owocuje błyskotliwymi wystąpieniami i wartościowymi publikacjami na łamach “Przeglądu Prawa Medycznego”.
Zgodnie z wieloletnią tradycją wystąpienia na Forum pochodzą głównie od prawników, a z przeznaczeniem dla lekarzy. Zaplanowane są jako rodzaj wsparcia prawnego i etycznego na przyszłość, aby praktykować medycynę w poszanowaniu autonomii pacjentów i bez bezwiednego naruszania praw. Dla prawników cenna jest zwłaszcza perspektywa lekarska, pokazująca obszary, gdzie gotowe recepty prawne zawodzą w konfrontacji z rzeczywistością kliniczną, a etycy przedstawiają szerokie perspektywy oceny.
Zamysłem konferencji jest wszechstronna wymiana myśli prawniczo-etyczno-medycznej na wspólnej płaszczyźnie naukowej, budowanie wspólnoty intelektualnej ponad jakimikolwiek podziałami interesów zawodowych oraz naukowych. Mamy nadzieję na udział przedstawicieli różnych środowisk medycznych, w tym wyższych uczelni, jak również uczestnictwo prawników z różnych ośrodków akademickich oraz grup zawodowych.
Motywem przewodnim przyszłorocznego Forum będzie “powiew zmian” w etyce lekarskiej - który w związku z uchwaleniem nowego KEL już nastąpił i wkrótce ujawni swoje implikacje także na gruncie obowiązującego prawa. Ponadto - wysoce prawdopodobne zmiany w samym prawie, których można spodziewać się w związku z wartko postępującymi pracami komisji legislacyjnych i zespołów międzyresortowych, angażujących ekspertów akademickich. Eksperci podzielą się najnowszymi ustaleniami i prognozami. Zaproszeni goście z zagranicy zaprezentują doświadczenia na własnym terenie.
W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod adresem: redakcja@przegladprawamedycznego.pl
Organizatorzy:
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Interdyscyplinarna Pracownia Prawa Karnego Medycznego i Farmaceutycznego (WPiA UW)
- Komitet Bioetyki Polskiej Akademii Nauk
Konferencja odbywa się pod honorowym patronatem JM Rektora WUM, prof. dr. hab. Rafała Krenke
Rada naukowa:
- dr hab. Maria Boratyńska, prof. ucz (WUM, UW, Komitet Bioetyki PAN)
- dr hab. Przemysław Konieczniak (Interdyscyplinarna Pracownia Prawa Karnego Medycznego i Farmaceutycznego WPiA UW)
- dr Joanna Różyńska (Komitet Bioetyki PAN)
Patronat medialny: kwartalnik Przegląd Prawa Medycznego